Istoricul Școlii Gimnaziale ,,OLTEA DOAMNA”

scurt istoric

Școala Gimnazială „Oltea Doamna”, situată în str. Parcul Traian nr. 16, funcționează în locația fostului Liceu de Fete „Oltea Doamna”. Cea mai veche clădire este corpul B, construită în anul 1820 de Primăria Orașului Oradea, pentru folosință proprie, fiind cedată ulterior Școlii Civile de Stat. Corpul C a fost construit în perioada 1897-1901, unde s-au desfășurat cursurile Școlii Primare Maghiare, până în anul 1918. În anul 1980 a fost construit corpul A, îmbogățindu-se astfel patrimoniul școlii cu încă o clădire.

În timpul Primului Război Mondial școala a funcționat ca spital. După război a devenit Liceul de Fete „Oltea Doamna”, care a avut la început 3 clase, iar din 1919 a funcționat cu 8 clase și un număr de 332 de elevi.  În 1947 a primit numele de Liceul Teoretic de Fete nr. 1.

În anul 1959 s-a unificat cu Liceul nr. 4 (în prezent Colegiul Național „Mihai Eminescu”), clasele superioare au trecut la noul liceu, iar clasele gimnaziale au rămas în sediul vechiului liceu, sub denumirea de Școala Generală nr. 4.

După 1990 școala a revenit la vechea denumire, în prezent numindu-se Școala Gimnazială „Oltea Doamna”, care are 37 de clase și un număr de 975 de elevi.